Kiedy obowiązkowe są badania psychotechniczne kierowców?

Badania psychotechniczne kierowców mają za zadanie zagwarantowanie największego możliwego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Godny uwagi jest fakt, że mogą być one przeprowadzane tylko i wyłącznie w profesjonalnych pracowniach psychologicznych, które są wpisane w rejestrze marszałka województwa.

Którzy kierowcy korzystają z badań psychotechnicznych?

Warto mieć świadomość, że do licznych zawodów, które muszą koniecznie wykonywać omawiane badania należy zaliczyć: kierowców zawodowych (kategoria C, CE, D, DE prawa jazdy), egzaminatorów i instruktorów nauki jazdy, instruktorów techniki jazdy, taksówkarzy, operatorów maszyn i urządzeń, osoby kierujące pojazdami służbowymi, osoby wykonujące pracę na wysokości, pracodawców zatrudniających kierowców zawodowych. a także kierowców pojazdów przewożących wartości pieniężne i uprzywilejowanych.

Jak wyglądają psychotesty dla kierowców?

Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że omawiane badania psychotechniczne kierowców składają się z trzech istotnych etapów. Pierwszym z nich jest badanie osobowości kierowcy. Jest ono przeprowadzane w formie różnego rodzaju kwestionariuszy, a także rozmowy z psychologiem. Zadaniem wspomnianej osoby jest ustalenie, jak dokładnie będzie zachowywał się badany w określonych sytuacjach.

Drugim etapem jest z kolei diagnoza zdolności intelektualnych kierowcy. Zadaniem badanego jest rozwiązywanie testów sprawności intelektualnej, a także uwagi.

Ostatnim etapem jest badanie wykonywane dzięki profesjonalnej aparaturze pozwalającej na określenie koordynacji wzrokowo ruchowej, szybkości czasu reakcji, widzenia w ciemności czy postrzegania odległości i prędkości.

Oczywiście należy mieć świadomość, że psycholog praktycznie przez całe badanie będzie opiekował się badaną osobą. Nie tylko bardzo spokojnie wytłumaczy, ale również wyjaśnia poszczególne zagadnienia.

Jak przygotować się do badania psychologicznego?

Warto pamiętać, że badanie nie jest egzaminem. Kierowca powinien zatem przyjść na nie wypoczęty. Nie jest oczywiście wskazany niepotrzebny stres. Nie można oczywiście zapomnieć, aby przynieść na badanie skierowanie (w przypadku, gdy dana osoba je otrzymała), a także dokument tożsamości (prawo jazdy, paszport lub dowód osobisty) i okulary. Ostatni element jest oczywiście konieczny w przypadku osób, które zakładają je na co dzień.

Nie jest rekomendowane przychodzenie na badanie psychotechniczne w klapkach. Obuwie musi bowiem posiadać piętę. Z kolei kobiety powinny mieć założone buty na płaskiej podeszwie.