Rodzaje systemów sygnalizacji pożaru: Kogo chronią i jak?

System sygnalizacji pożaru jest niezbędny w każdym biurze, magazynie, a także w domu. Jeśli posiadasz jeden z takich systemów w swoim domu lub firmie, to może on powiadomić odpowiednie służby, które pomogą ugasić pożar zanim się rozprzestrzeni. Ponadto, tego typu rozwiązania są bardzo wygodne, ponieważ mogą być zaprogramowane do powiadamiania służb ratowniczych siebie. Istnieje wiele różnych rodzajów systemów alarmu pożaru, my zajmiemy się trzema: czujnikami dymu, dźwiękowymi systemami ostrzegawczymi i wodnymi systemami tryskaczowymi.

Jak działają systemy alarmu pożarowego?

Zadaniem czujnika dymu jest wykrywanie pożaru, gdy zmienia się jakość powietrza. Ruch w pomieszczeniu nie ma wpływu na ten typ systemu, ale może on zostać aktywowany przez dym papierosowy lub po prostu wilgoć w atmosferze. Kiedy pojawiają się oznaki, że coś jest nie tak z powietrzem w Twoim domu, alarm aktywuje się na 30 sekund do trzech minut, aż do momentu, kiedy jest on wyłączany ręcznie.

Czy systemy alarmu pożarowego działają?

System sygnalizacji pożaru jest doskonałym narzędziem dla pracowników. Jest on również bardzo wygodny w przypadku magazynów, w których codziennie przebywa duża liczba klientów, ponieważ może on ostrzegać ludzi, aby natychmiast ewakuowali się z budynku w przypadku wystąpienia oznak zagrożenia.
Istnieją różne opcje korzystania z tego typu rozwiązań alarmu przeciwpożarowego; można użyć głośników lub klaksonów na każdym piętrze, lub sygnalizatorów akustycznych z komunikatami głosowymi wyjaśniającymi, co należy zrobić (np. „Proszę opuścić swoje biuro teraz”). W przypadku tego typu rozwiązań można je zaprogramować samodzielnie, bez pomocy profesjonalistów. Ważne jest jednak, aby ktoś monitorował urządzenia przez cały czas w godzinach pracy, aby nie dochodziło do fałszywych alarmów z powodu problemów technicznych.
Innym rodzajem systemu alarmu pożaru są systemy zraszaczy wodnych. Jest to bardzo skuteczna metoda, ponieważ woda gasi płomienie, a także zapobiega ich rozprzestrzenianiu się na inne obszary, zwłaszcza w górę. Jednak tego typu rozwiązanie może być drogie, dlatego powinno być instalowane tylko w dużych budynkach z wysokimi sufitami, takich jak magazyny lub sale gimnastyczne, gdzie codziennie gromadzi się wiele osób. Wodne systemy tryskaczowe wymagają regularnej konserwacji i kontroli przez profesjonalistów, aby nie uległy awarii w momencie, gdy są najbardziej potrzebne.
Dźwiękowe systemy alarmu pożarowego to kolejny rodzaj systemu alarmowego, można je znaleźć w dużych magazynach i fabrykach, gdzie nie ma okien, aby czujniki dymu mogły wykryć pożar. Ten rodzaj urządzenia ma własne źródło zasilania, więc nie jest zależny od energii elektrycznej lub baterii, które trzeba regularnie wymieniać. Niektóre systemy sygnalizacji pożaru mogą być wyposażone w ostrzeganie głosowe, aby zaalarmować osoby znajdujące się w pobliżu, ale nie zawsze tak jest.
Wodne instalacje tryskaczowe są jednym z dwóch rodzajów systemów przeciwpożarowych, które mogą kontrolować i gasić pożary bez interwencji człowieka. Innymi słowy, nie potrzebują one ludzi w pobliżu ani operatorów, którzy muszą zostać powiadomieni o tym, co się stało, zanim zaczną działać.