Jak rozpoznać dobre wina?

Każdy, kto choć raz pił w życiu dobre wino, wie, jak świetnie można się przy nim relaksować, cieszyć jego smakiem, a także łączyć go z odpowiednimi potrawami. Żeby jednak to wszystko było możliwe, trzeba najpierw nabyć umiejętność rozpoznawania dobrego wina jeszcze w sklepie. Czym się powinno kierować i o czym warto pamiętać, gdy wybiera się wino?

Miejsce korkowania

Zdecydowanie najważniejszą sprawą określającą jakość wina, które się kupuje, jest miejsce jego korkowania. W przypadku tańszych i gorszej jakości trunków miejscem korkowania butelki jest Polska. Oznacza to, że wino z Chile, Francji czy też Portugalii dotarło do naszego kraju w wielkich zbiornikach, najczęściej wykonanych z aluminium lub stali nierdzewnej i dopiero na miejscu zostało wlane do poszczególnych butelek. Przekładać się to będzie na jego gorszy smak, ponieważ wino nie tylko mogło przejść smakiem zbiornika, lecz również nie miało wystarczająco wiele czasu na dojrzenie w butelce. Z tego też powodu poleca się takie wina, które wlane do butelki zostały jeszcze w kraj swojego pochodzenia.

Korek czy nakrętka?

Kolejny wartym uwagi czynnikiem wpływającym na jakość i smak wina, jest sposób jego zamknięcia. Zdecydowanie w tym zakresie poleca się wina korkowane, ponieważ nakrętki nie posiadają takich zalet korka, jak przykładowo uwalnianie do wina swojego smaku i aromatu. Nawet niewprawiona w ocenianiu smaków osoba wyczuje różnice pomiędzy winem korkowanym a tym, które zostało zabezpieczone jedynie nakrętką.

Ilość alkoholu

Ostatnią z najważniejszych spraw jeśli chodzi o ocenienie jakości wina, jest ilość alkoholu, która się w nim znajduje. Wina nie pije się po to, aby się upić, lecz aby czerpać radość z jego smaku. Z tego też powodu przyjmuje się, że zdecydowanie najlepsze są te trunki, których zawartość alkoholu waha się od 12 do 15%. Rzecz jasna wiele tu zależy od tego, czy ma się do czynienia z winem słodkim, w którym ilość alkoholu powinna być nieco mniejsza, czy też z winem wytrawnym, w którym może się go znajdować nieco więcej. Nie mniej warto mieć to na uwadze, wybierając butelkę wina w sklepie.

Rocznik wina

Na koniec podczas wybierania wina warto jeszcze zwrócić uwagę na to, jaki jest jego rocznik. Wiele osób uważa, że jest to kwestia niewarta uwagi i wymyślona jedynie na potrzeby np. filmów, lecz jest to dużym błędem. Im wino będzie starsze, tym bardziej intensywny i aromatyczny będzie jego smak. Jeśli zatem komuś zależy na takich walorach wina, powinien się zdecydować na nieco starsze jego roczniki.