Czym są szczotki walcowe?

 

Szczotki walcowe znajdują szerokie zastosowanie w różnego rodzaju zakładach (na przykład produkcyjnych czy w halach magazynowych), ale również przy domu. Świetnie sprawdzają się tam, gdzie zachodzi konieczność szybkiego i efektywnego pozbycia się zabrudzeń czy opadów atmosferycznych.

Jak wygląda szczotka walcowa?

Jak sama nazwa wskazuje, przyjmuje formę walca, który jest nakładany na kij (wykonany z rozmaitych tworzyw). Do jej stworzenia najczęściej wykorzystuje się polipropylen lub poliamid. Ten rodzaj szczotek można zobaczyć właściwie przy każdej maszynie przeznaczonej do czyszczenia ulic.

Jakość jej wykonania jest odpowiedzialna za żywotność. Dlatego też warto zwrócić baczną uwagę na stopień nabicia szczotki, a także ogólną jakość połączeń między poszczególnymi elementami oraz to, czy „włosie” wydaje się być solidne. Szczotki walcowe najczęściej używane są do twardych, trudnych i nierzadko wilgotnych powierzchni – dlatego jeśli chcemy, by posłużyła przez dłuższy czas – należy wybrać szczotkę odpowiedniej jakości. To oznacza, że musi być odporna na warunki atmosferyczne, a także odpowiednio gęsto skonstruowana, aby zapewnić szybkie i wygodne sprzątanie.

Zastosowania szczotki – zależne od rozmiaru

Walcowe szczotki występują w różnych rozmiarach i w związku z tym mogą być stosowane do różnych celów. Te największe, świetnie sprawdzają się na przykład do sprzątania chodników, jezdni i innych dużych powierzchni płaskich (jak podłogi w halach czy magazynach). Mniejsze – mogą znaleźć zastosowanie przy utrzymywaniu w czystości między innymi taśmociągów, transporterów lub paneli solarnych.

W sprzedaży znajdują się również niewielkie szczotki, które świetnie sprawdzą się we wszelkiego rodzaju pracach stolarskich (na przykład do oczyszczania i wygładzania desek lub płyt meblowych) jak i mycia owoców.

Szczotki mogą posiadać gęste, średnio gęste lub rzadkie oszczotkowanie, w zależności od potrzeb.

Jak wybrać szczotkę?

Przed zakupem należy zadać sobie pytanie, do czego będzie ona użytkowana. Oczywistym jest konieczność dobrania odpowiedniego rozmiaru, ale ogromne znaczenie ma również gęstość „włosia” i jego twardość. Nie każdy rodzaj szczotki sprawdzi się do sprzątania powierzchni płaskich, podobnie jak nie każdy niewielki produkt tego typu będzie odpowiedni do mycia owoców i warzyw.

Każdorazowo, przy wyborze tworzywa należy zwrócić uwagę na strukturę wyrobów, które mają być czyszczone, a także poziom ich delikatności. W razie wątpliwości – warto w tym zakresie dopytać producenta, czy dana szczotka sprawdzi się do konkretnego celu.