Obsługa bieżąca maszyn budowlanych

 

Jeżeli maszyny budowlane są jeszcze na gwarancji, to ich serwisem zajmują się odpowiednie serwisy autoryzowane. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nie trzeba zajmować się doborem odpowiednich olejów do poszczególnych układów. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy kończy się gwarancja i samodzielnie należy zająć się obsługą maszyn rolniczych lub budowlanych.

Na co zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych parametrów jest oczywiście lepkość olejów. Jak powszechnie wiadomo oleje smarowe są tak naprawdę mieszanką węglowodorów różnego pochodzenia. Mowa tutaj między innymi o węglowodorach mineralnych z ropy naftowej i węglowodorach syntetycznych. Większość producentów w swoich oznaczeniach przed literą „W” podaje lepkość w niskich temperaturach, a za literą „W” podaje lepkość w wysokiej temperaturze. Jeżeli olej posiada jedynie jedną wartość (np. 10W), to mamy wówczas do czynienia z olejami sezonowymi zimowymi albo letnimi. Lepkość oleju należy dostosować do warunków klimatycznych, w której pracuje dana maszyna budowlana.

Jak wybrać dobre oleje hydrauliczno-przekładniowe?

Najbezpieczniejszym wyborem są oczywiście oleje hydrauliczno-przekładniowe, które spełniają normy podane przez producenta maszyn budowlanych. Na szczęście większość producentów podaje dokładne informacje techniczne, dzięki czemu szybko można znaleźć odpowiednie oleje. Pamiętać należy także o tym, że istnieje wiele typów skrzyń biegów, które stosowane są w maszynach budowlanych. Starsze (ręczne) skrzynie biegów pracują zazwyczaj na olejach typowo przekładniowych. Jeżeli chodzi o popularne ciągniki rolnicze, to w większości przypadków lepszym wyborem będą oleje do skrzyni i hydrauliki.

Oleje do skrzyni biegów – co trzeba wiedzieć?

Do skrzyń biegów stosuje się przede wszystkim popularne oleje przekładniowe, które można podzielić według klasyfikacji jakościowej i lepkościowej. Według klasyfikacji API oleje do skrzyni biegów oznacza się literami GL oraz cyfrą od 1-6. Im wyższa cyfra, tym oczywiście skrzynia biegów może pracować w trudniejszych warunkach. Jeżeli chodzi o klasyfikację lepkości, to informuje ona w jakich temperaturach dany olej może pracować. W Polsce stosuje się przede wszystkim wielosezonowe oleje do skrzyni biegów 75W/90 albo 80W/90. Niektórzy producenci maszyn budowlanych zalecają wlewanie do skrzyni biegów zwykłego oleju silnikowego. Mowa tutaj przede wszystkim o starszych maszynach budowlanych Hondy. Wlanie zbyt gęstego albo zbyt rzadkiego oleje do skrzyni biegów, może doprowadzić do pogorszenia zmiany biegów i znacząco zwiększyć szybsze zużycie samych skrzyń.