Alimenty: Co musisz wiedzieć

Jeśli przechodzisz przez rozwód, to musisz być świadomy prawa do alimentów. W tym wpisie omówimy szczegółowo kwestię alimentów i odpowiemy na kilka typowych pytań na ten temat.

Co to są alimenty?

Alimenty to wsparcie finansowe, które jeden z małżonków płaci drugiemu po rozwodzie. Celem alimentów jest pomoc małżonkowi otrzymującemu alimenty w utrzymaniu tego samego standardu życia, jaki miał podczas małżeństwa. Alimenty mogą być płacone w formie ryczałtu lub regularnych płatności. Pewnie zastanawiasz się kto płaci alimenty? Odpowiedź jest prosta: alimenty mogą być płacone zarówno przez żonę, jak i męża.

Jak ustalane są alimenty?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na określenie, czy ktoś będzie musiał płacić alimenty po rozwodzie. Należą do nich: długość trwania małżeństwa, możliwości zarobkowe każdego z małżonków, wiek i stan zdrowia każdego z nich oraz to, czy są nieletnie dzieci.

Jakie są różne rodzaje alimentów?

Istnieją cztery różne rodzaje alimentów: tymczasowe, rehabilitacyjne, stałe i ryczałtowe.

Alimenty tymczasowe są płacone podczas procesu rozwodowego, aby pomóc małżonkowi, który nie pracuje, stanąć na nogi.

Alimenty rehabilitacyjne są wypłacane przez określony czas, aby małżonek otrzymujący je mógł zdobyć wykształcenie lub odbyć szkolenie niezbędne do osiągnięcia samowystarczalności.

Stałe alimenty są płacone do momentu śmierci lub ponownego małżeństwa małżonka, który je otrzymuje.

Alimenty ryczałtowe to jednorazowa płatność dokonywana oprócz innych płatności, które mogą być zlecone przez sąd.

Jak długo trzeba płacić alimenty?

Czas trwania płatności alimentów zależy od rodzaju alimentów, które są wypłacane. Alimenty tymczasowe trwają tylko tak długo, jak długo trwa proces rozwodowy, czyli zazwyczaj kilka miesięcy. Alimenty rehabilitacyjne są wypłacane przez określony czas, zazwyczaj od dwóch do pięciu lat. Stałe alimenty trwają do śmierci lub ponownego małżeństwa małżonka, który je otrzymuje. Alimenty ryczałtowe są jednorazową płatnością i nie mają ustalonego czasu trwania.

Czy mogę się wymigać od płacenia alimentów?

Istnieje kilka sposobów na niepłacenie alimentów, ale zależy to od Twojej indywidualnej sytuacji. Możesz być w stanie wynegocjować umowę z byłym małżonkiem, w której zgodzisz się zrzec całości lub części swoich płatności alimentów. Możesz również być w stanie uzyskać nakaz sądowy modyfikujący lub kończący wypłatę alimentów, jeśli nastąpiła zmiana okoliczności, takich jak ponowne małżeństwo małżonka otrzymującego alimenty.